Kupić nowe czy używane?

Na to pytanie szukają odpowiedzi Ci, którzy zdecydowali się na zakup mieszkania w tym roku. Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi, bowiem wpływ na taką decyzję ma przede wszystkim cena – a co za tym idzie rata kredytu, a także możliwość skorzystania z dopłat.

Zestawiając ze sobą ceny mieszkań nowych i używanych dochodzimy szybko do wniosku, że cena za metr nowego mieszkania jest o 15% wyższa niż tego z rynku wtórnego.

Co jest tego przyczyną?

Pośrednicy nieruchomości zgodnie podkreślają, że wspomniane różnice są zwykle skutkiem m.i n. dużego zróżnicowania mieszkań na rynku wtórnym, gdzie na sprzedaż wystawiane są mieszkania w złym stanie technicznym, wymagające remontu co automatycznie obniża ich wartość. Poza tym spadła aktywność klientów zainteresowanych najtańszymi, ekonomicznymi lokalami. Przybyło za to chętnych na droższe mieszkania, które często zastępowały coraz mniej opłacalne lokaty.

Ze względu na rozpoczęcie w styczniu nowego rządowego programu Mieszkanie dla Młodych różnice w cenach mogą się zmniejszać. Nie przewidujemy jednak, aby w tym roku zbliżyły się do poziomu czasów programu Rodzina na Swoim, bo oferta deweloperów spełniająca wymogi Mieszkania dla Młodych jest zbyt mała.

Zgodnie ze statystykami popyt na mieszkania od deweloperów znacznie wzrósł w 2013 r. Na pytanie jednak, który wariant jest lepszy, każdy musi odpowiedzieć sobie indywidualnie. Mieszkania w Polsce przedstawiają się w całej gamie rozmaitości.

Na podjęcie decyzji w tej kwestii będą na pewno miały wpływ zasobność portfela, jak również preferencje co do lokalizacji i standardu.

Powrót do wszystkich artykułów